Yem Şalgamı Yetiştiriciliği

şalgam
Paylaş
 

YEM ŞALGAMI 

Yaprakları ve yumru kökü büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar tarafından severek yenilen bir yem bitkisidir.  

EKİM ZAMANI : Akdeniz ve Ege Bölgelerimizde Ağustos ve Eylül aylarında, diğer bölgelerimizde ise  Ağustos ayında ekimi yapılmalıdır.

TOHUM MİKTARI : Tohum yatağının yapısına göre değişmekle birlikte 250- 300 gr/dekar, m2'ye 25-40 arası tohum yoğunluğu yeterli olmaktadır.

EKİM DERİNLİĞİ : 1,5- 2 cm  

SIRA ARALIGI :Yem şalgamı tohumu 20- 35 cm sıra aralıklı olarak veya serpme ekim şeklinde yapılabilir. Tohum atılmasından sonra tırmıklama yapılmalıdır.

GÜBRELEME : Ekmeden önce, 7- 10 kg (saf) N/dekar (Erken ekim için 10kg, geç ekim için 7 kg) 10 kg (saf) P2O5 /dekar 5 – 10 kg (saf)  K2O/dekar çıkıştan sonra hiç azot  (N)  verilmemelidir.

SULAMA : Çoğunlukla tohumlar ekildikten 5 gün sonra çıkmaya başlarlar. Çimlenme, çıkış ve fide aşamalarında toprağın üst katmanının nem oranının korunması için, ekimi izleyen 2-3 hafta içerisinde az miktarda fakat sık sık sulama yapmak gerek­ir. Bitkinin gelişmesinden sonra ise buharlaşma oranına göre sulama yapılmalıdır. Her sulamada verilmesi gereken uygun su miktarı 30 mm dir. (30.000 It/dekar).

YABANCI OT MÜCADELESİ: Bitkinin yüksekliği 3 – 7 cm arasındayken, eğer serpme ekim yapıldıysa araziyi tırmıklayarak, sıra aralıklı ekim yapıldıysa araziyi çapalayarak yabancı ot mücadelesi yapılmalıdır.

write my essay

VERİM : Bir dekara verimi ortalama 7,5-10 tondur. Bunun %45'i kökten, kalan %55'i ise yapraklardan oluşmaktadır. Köklerin kuru madde oranı %8,5, yapraklarınsa %9,5'tur. Her 1 kg kuru madde için sindirilebilir ham protein miktarı 150 gr' dır. Kuru maddedeki protein oranı yumrular için %11, yapraklar için %18'dir.

HASAT : Hayvanlara köklerle birlikte yaprakları da yedirilebilmektedir. Yem şal­gamı taze olarak yedirilmelidir. Böylece yetiştirici her gün şalgamın bir kısmını hasat edebilir. Yumrular topraktan temizlenmelidir. Sağımından sonra ve­rilen şalgam miktarı, günde 40 kg’ı aşmamalıdır. Ayrıca yedirilen şalgam miktarının, hayvanların günlük kuru madde alımının %50'sini geçmemesi tavsiye edilir.

 

zp8497586rq
Bu yazı 548 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA