Don't make her angry at all by trying, trying, and trying over again in one day. Even if you're not interested in the girl for reasons, many of these ways of making a girl laugh can be useful for keeping in the books of sisters, co-workers, friends, etc. Loosen up. Christian men are not really hard to find, it's just a matter of where you look. Act like you aren't interested but act flirty show of the part of you that is flawless,don't worry we all have that part of us. Spend a lot of time talking, listening, and seeing different aspects of this person you care about. If you want a middle school boy to ask you out, just follow these flirting tips. Does he seem intelligent? Then let me tell you how to attract a bad boy. Tell him the good points about your family and your hobbies, which will make him ask questions you can answer to liven the conversation. Not quite a code, but one-liners can be a beginner's way of finding the words for the moment. And please stop wearing your pants so low. Com and others. It's los angeles free dating comfortable to her. Create a persona and your profile stands out. I guarantee a bunch of guys will swoon over you and as soon as they meet you in person they'll be won over by your sparkling personality and won't care phoenix free dating that your picture was a total sham. Never frown, you never know who might be noticing san antonio black dating your smile. The recipient knows you did it just to show you care, and for no other reason. You might find out for example that the types you thought you would like, you actually do not. I mean, I know we have to go back to the 8th grade, but make sure he's single first. And if you're thinking you're all high and mighty because you're not single and don't need this, well, goody goody gumdrops for you, but be a saint and share this shit with your single friends. Get to know the kids only after you are positive you want to be with this person long-term. And now, silence. Do NOT mention any of the following words in your profile: Marriage Kids Prison Blood Mommy The IRS Porn.

Toprağın Hazırlanması

Sorgum  Sudan otu toprak yapısında seçici davranmaz. Ancak tınlı kumlu ve drenajlı toprak yapıları bu iki bitki içinde biraz daha artı bir değer sunmaktadır. Bitkiler tuzlu ve alkali toprak yapılarına dayanıklıdırlar. Kısacası birçok toprak tipinde rahatlıkla büyüyebilirler.

Tohum yatağının hazırlanması mısır ve pancar gibidir. En azından bu iki ürüne benzer. İyi işlenmiş sıkı bir tohum yatağı bu iki bitkinin yetişmesi için oldukça önemli etkenlerdir.

İlkbaharda yapılan ana ürün ekiminden sonra tarla sürülerek diskaro ve sürgü ile toprak ufalanmalı ve bastırılmalıdır. 2. Ürün ekimlerinden sonra tarla sulanarak aynı işlemler yeniden tekrarlanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Ürün ekim zamanı ve şekli

Düzenli bir şekilde büyüme ve çimlenme olabilmesi için toprak sıcaklığının ortalama olarak 10-12 derece de olması gerekmektedir. Aksi bir sıcaklıkta ürünün çimlenme süresi gecikir, çimlenme oranı azalır ve mahsul kaybı yaşanır.

Genel olarak 1. veya 2. ürün ekimleri mısır ekimlerini takip eden haftalarda yapılır. Ancak bu iklimlere göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Akdeniz ikliminde en iyi ekim dönemi Nisan – Eylül tarihleri arasındadır. Bu doğu bölgelerimizde biraz daha kısa bir döneme girebilmektedir.

Gübreleme işlemlerinin ve sulama işleminin rahat yapılabilmesi için ekim alanlarının sıralı olarak ayarlanması işleri kolaylaştıracaktır. Eğer çok fazla yağış alan bir bölgede iseniz o zaman mesafeyi 20 – 25 cm arasında ayarlamanız yeterli olacaktır. Yağış miktarı az ve buna bağlı olarak sulama işlemi fazla olacaksa o zaman mesafeyi 45-65 cm arasında tutmanız gerekecektir. Sıralar arasındaki mesafe ise 4 – 7 cm olarak ayarlanabilir.

 

Gübreleme işlemleri

Kuvvetli bir kök sistemine sahip olan bitkiler topraktan işlerini görecek besinleri yeterli miktarda alırlar. Yeterli bir besin almanın yanında özellikle biçim sonrasında kendini yenilemesi be bol yeşil aksam oluşturabilmesi için azot ihtiyacının giderilmesi gerekmektedir.

Bu sebeple sulanabilen tarlalar içim ekim ayından itibaren her dekar başına  5-7 KG kadar azot, 8-10 kg kadar Fosfor ve 8-10 kg kadar potasyum verilmelidir. Bitkilerin boyları 40 – 50 cm arasına ulaştığında ise dekar başına 5-7 kg kadar saf azot takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca her biçim sonrasında da dekar başına 6-8 kg daha azot gübrelemesi yapılması yeniden çimlenmeyi arttıracaktır.

 

Biçme ve Sulama

Sulama ile önemli bir verim artışı yaşanmaktadır. Bu sebeple her biçim sonrasında sulama yapılması verim açısından yararlı olacaktır. Eğer imkân varsa biçim öncesinde de sulama yapılması önerilen bir durumdur.

Bitkilerin boyları 100 – 120 cm olduğunda en az 5 cm anız kalacak şekilde biçim yapılmalıdır. Önerilen aralık ise 10-15 cm kadar anızın yerde kalmasıdır. Ortalama olarak bu bitkiler 50-55 gün gibi bir süre sonunda biçim yapılacak seviyeye gelmektedirler. Biçim zamanı geçtikçe de içerdikleri besin ve sindirilme özelliği düşmekte, bir anlamda bitkiler kartlaşmaktadırlar.

Sorgun ve Sudanotu bitkilerinin saplarını kalınlaştıklarında saklamak oldukça zordur. Bu sebeple saklama yapılacak olan saplar kın içerisinden çıktıktan sonra toplanmalıdır. Bu dönemde toplanan sapların korunması ve saklanması oldukça kolaydır.

Sorgum ve Sudanotu nu mümkün olduğunca yeşil tüketmekte fayda vardır. Sapın kuruması durumunda otun kalitesi de düşmektedir. Bu sebeple yeşil olarak tüketilmesi veya silaj yapılarak saklanması daha iyi olacaktır. Kurutarak saklamak ise önerilmeyen bir durumdur.

Silaj yapılarak saklanması planlanıyorsa bitkilerin süt olum devresinde hasat yapılmalıdır. Çünkü silaj için en uygun dönem o dönemdir.

Sorgun ve Sudanotu sulanan ve yeterli bakım yapılan bölgelerde 5-10 ton arasında yeşil ot verimine ulaşmaktadır. İyi bir bakım ile verim arttırılabilmektedir.

Hayvanların severek ve iştahla tükettiği bir ot çeşidi olması sebebiyle oldukça fazla rağbet görmektedir. Ot veriminin de iyi olması tercih edilen bir bitki kaynağı haline gelmesine sebep olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki Yazı:Kaba Yem İthalatı Başlıyor

Sonraki Yazı:Silajlık Mısır Tarımı

Yorumlar
Bir yorum yazın