Arpanın Özellikleri ve Tarımı

arpas1
Paylaş
 

ARPA 

essay writing help

Tek yıllık bir buğdaygildir. Serin iklim tahılları içinde buğdaydan sonra en çok ekilen tahıl arpadır. Daha ziyade yemlik olarak kullanılır. Yemlik arpada protein oranının fazlalığı tercih edilir.

 

ARPANIN İKLİM VE TOPRAK İSTEĞİ :

 

Arpa, aşırı sıcak veya soğuk olmayan, nem oranı yüksek bölgelerde daha iyi yetişir. Sıcaklığın 0 derecenin altına pek düşmediği ve  20 derecenin üzerine çok çıkmadığı, nem oranı % 70 – 80 civarında seyreden bölgeler arpa tarımı için en uygun yerlerdir.

 

Organik madde olarak zengin,  uygun nem ve havalandırma özelliklerine sahip, milli topraklar arpa tarımı için uygundur.

 

TOPRAK HAZIRLIĞI :

 

Kuru Tarımda: Ülkemizde kuru topraklarda genellikle arpa-nadas veya arpa-mercimek ekim nöbeti uygulanmaktadır. Bu sebeple arpa-nadas sisteminde, arpa hasadını takiben hiçbir toprak işlemesi yapılmadan, ekim alanı kışı geçirdikten sonra, erken ilkbaharda toprak tava geldiği zaman derin sürüm yapılmalıdır. Sonbaharda diskaro,  tırmık ve tapanla tohum yatağı hazırlanır. Arpa-Mercimek ekim nöbeti uygulanıyorsa, mercimek hasadından sonra toprak gölge tavındayken derin sürüm yapılır, diskaro,  tırmık ve tapanla tohum yatağı hazırlanır.

 

Sulu Tarımda: Sulanabilen arazilerde arpa çoğunlukla çapa bitkileri ile  nöbete girmektedir. Bu sebeple sonbaharda ön bitki hasadını takiben, bitki kalıntıları temizlenmelidir.

 

EKİM : Ekimin  mibzerle yapılması tavsiye edilir. Ekim derinliği, kışlık ekimde 4 – 6 cm, yazlık ekimde 3 – 4 cm aralığında olmalıdır. Tohum miktarı, kışlık ekimlerde m2’ye 300 – 350, yazlık ekimde ise 350 – 400 tane tohum olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ekim kardeşlenme sayısının yüksek olduğu taban ve sulu arazilerde daha seyrek olarak da yapılabilir.

 

GÜBRELEME : Kuru arazilerde 5 – 6 kg/da N, 7 – 9 kg/da P2O5, sulu arazilerdeyse 12 – 14 kg/da N, 10 – 12 kg/da P2O5, karşılığı azotlu ve fosforlu gübre uygulanmalıdır. Fosforlu gübrenin hepsi ekim sırasında mibzerle banta, azotlu gübrenin ise yarısı ekimde, kalan yarısı ise kardeşlenme başlangıcında toprak yüzüne serpilerek verilmelidir.

SULAMA : Arpa, fazla istememekle birlikte, verimin bol ve ürünün kaliteli olması için yeterli toprak nemine ihtiyaç duyar. Eğer sulama yapma imkanı varsa,  birinci su sapa kalkma döneminde,  ikinci sulama ise süt olumu döneminde olmak üzere iki defa sulama yapılabilir. Sadece bir kere sulama yapılacaksa, süt olum dönemi sulama için uygundur. Sulama yapılırken dikkat edilecek husus bitkinin gelişme döneminde, yağış yetersizse, arpanın ihtiyaç duyduğu suyun, sulamayla sağlanmasıdır.

 

ARPADA YABANCI OT MÜCADELESİ : Yabancı otlar 3 – 5 yapraklı olduğu dönemde mücadele yapılmalıdır. Bununla beraber nöbetleşe tarım, yabancı ot mücadelesinde en etkili doğal yöntemdir.

 

HASAT, HARMAN VE DEPOLAMA : Arpa hasadını geciktirmek verimi arttırdığı gibi, danelerdeki su oranının da düşmesini sağlar. Tamamen kurumadan hasat edilen arpada kavuzlar çabucak renk atar, arpanın kalitesi düşer. Şayet hasat orak ya da tırpanla yapılacaksa, kırılmayı önlemek adına, sabah erken saatlerde  hasada başlanmalıdır. Hasadın biçerdöverle yapılması tavsiye edilir.

 

Arpanın depolanacağı ambar, rutubetsiz, aydınlık ve havalandırılabilir olmalıdır. Ambara konulan danedeki su oranının % 12 – 14 ‘ün altında olması gereklidir. Ambar ısısının 4ºC civarında olması uygundur.

Arpa

zp8497586rq
Bu yazı 480 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Yorumlara kapalıdır.

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA