Try to appreciate quirks but not settle for someone you will not be happy with. So yeah, I'm an F'ing expert on this subject and I'd be an a-hole not to share my brilliant wisdom with you. Most likely that is the person you would enjoy spending the most time with. She might not like you at los angeles speed dating all. Be specific. How to Get a Long Distance Lover to Break up With You. In the days before a date, take time out to catch up with current events and hot topics. Hey there! Have your written profile really show your personality, what your interests are and what makes you unique. Or he might not like getting picked up because it makes him feel insecure-and who wants a guy like that, anyway? Don't like fine dining when you can be passionate about Memphis barbecue, don't enjoy movies when you can declare your enthusiasm for Mel Brooks. You learn so much more from a person's manner and demeanor - whether he makes eye contact, her tone when she speaks, how often she smiles. So talk on the phone and meet up as soon as you possibly can. Get to know each other better. Just relax! Talking too much can make even a fresh relationship seem stale and boring. Do actually date. The first step to finding your ideal mate is a paper and a pen. Do not be someone you're not. It is too easy to spend too much time with a single person; this is like being married, and for two people who are just starting to get to know one another, contact in controlled doses may be a good idea. When you start to talk make sure phoenix speed dating you are not arguing. Understand that there is a reason that we are attracted to the people we are attracted to. Flirt from a distance. Say that we are beautiful or gorgeous or pretty. Refrain from touching her hand or face. Now that you've got your date hooked with an opener, how do you keep him on the line? It can be daunting but every relationship helps you learn more about yourself and sculpt you in to the person you need to be in order to meet your perfect partner. Unfortunately, that's san antonio online dating likely never going to happen.

ADİ FİĞ

Türkiye’nin tüm bölgelerinde yetiştirilebilen, baklagillerden bir yem bitkisidir. Aynı zamanda ülkemizde yetiştiriciliği en çok yapılan fiğ çeşidi de adi fiğdir. Yeşil ve kuru ot olarak değerlendirilebildiği  gibi daneleri kırma yapılarak da yedirilebilir. Yeşil otu ve daneleri oldukça besleyicidir. Yeşilinde ortalama yüzde 23,9 ham protein bulunurken, danelerde bu oran ortalama yüzde 20 civarındadır.

 

 

EKİM ZAMANI : Adi Fiğ, hava sıcaklığı  – 8 derecenin altına düşünce donar. Bu nedenle kışı soğuk ve sert geçen bölgelerde yazlık, sıcak ve ılıman bölgelerdeyse kışlık olarak yetiştirilir. İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde erken İlkbaharda ekimi yapılır. Adi Fiğ, tohumluk sağlamak için tek olarak ekilebildiği gibi,   ot elde etmek için ekilecekse, 3’te 1 oranında yulaf, çavdar ve arpa gibi çeşitli tahıllarla birlikte karıştırılarak da ekilebilir. Karışık ekim, fiğin aşırı dallanma nedeniyle ince saplarının yatmasını önler.

 

 

EKİM YATAĞI VE TOPRAK İSTEĞİ : Kumlu topraklar Adi Fiğ yetiştirmek için uygun değildir. Su tutma kapasitesi iyi olan orta ve ağır topraklar daha uygundur. Yeterli miktarda kireç ihtiva eden, tınlı, süzek topraklar Adi Fiğ tarımı için en ideal topraklardır. İlkbahar ekimi için toprağın sonbaharda işlenmesi, ilkbaharda da tırmıklanması yeterlidir. Sonbahar ekimi içinse tahıl hasadından sonra arazinin yüzlek olarak işlenmesi ve ekimden önce daha derin bir sürüm yapılması yeterli gelmektedir.

 

TOHUM MİKTARI  : En uygun ekim şekli mibzerle yapılandır.   Mibzerle ekimde bir dekara 8-10 kg. tohum kullanılır. Serpme ekimde ise bu miktar 12-15 kg civarındadır.

 

 

SIRA ARALIGI  : Ot elde etmek için sulu arazilerde 15-20 cm, kıraç şartlarda ise 30-40 cm. Tohum elde etmek için ekilecekse sulu arazilerde 30-35 cm, kıraç şartlarda ise 50-60 cm sıra aralığı yeterlidir.

 

EKİM DERİNLİĞİ : 3-4 cm.

 

GÜBRELEME : Ekimle beraber dekara 10 kg DAP (18-46) gübresi verilmesi tavsiye edilir.

 

SULAMA : Eğer sulama imkanı varsa çiçek zamanına kadar bir veya iki kere sulama yapılabilir.

 

HASAT VE VERİM: Yeşil ot için yapılan ziraatte, çiçeklenme döneminden alt kısımda baklalar oluşuncaya kadar geçen sürede biçim yapılabilir. Kuru ot elde etmek için yapılan yetiştiricilikte ilk baklalar yetişince biçim yapılmalıdır. Dekar başına yıllık ortalama 250-500 kg kuru ot alınabilir. Eğer Adi Fiğ, tohum elde etmek için ekilmişse, fiğin saplarında en alt fasulyeler tamamen olgunlaşınca hasat yapılmalıdır. Aksi takdirde, hasatta geç kalınması durumunda alt fasulyeler çatlar. Dekar başı ortalama olarak 100-200 kg tohum alınır.

 

 

 

 

 

 

 

Önceki Yazı:2013 Tarım Ve Hayvancılık Fuarları

Sonraki Yazı:Melas

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın